First United Methodist Church of Marion, SC
Saturday, July 20, 2024
Open Hearts, Open Minds, Open Doors
Search this site.View the site map.
Visit us on Facebook.

Church Officers


First United Methodist Church 2024

CHURCH COUNCIL

Chairperson: Charles McElveen

 Vice-Chairperson: TBE

Recording Secretary: Martha Britt

 

Pastor: Nick Lyerly

Lay Leader: Meg Henry

Prayer Ministries: Pauline Edwards

Missions Chairperson: Maggie Beck

Worship Co-Chairperson: Candy Shuler & Wellons Williams

Music Director: Angel Neil

Chairperson of Trustees: Ellen Davis

Committee on Finance Chairperson: Byron Beck

 Church Treasurer: Jamie Craig

Committee on Staff-Parish Relations Chairperson: Ann Flynn 

 United Methodist Men President: Vick Meetze

Child Care Board Chairperson: Pauline Scott

 Foundation Board Chairperson: Jimmy C. Taylor 

Children’s Ministries Coordinators: Maggie Beck & Caroline Jones 

Youth Ministries Coordinators: Lindsey McElveen & Meg Henry (Youth SS)

Golden Favorites Coordinators: Martha Parker & Jean Griffie

Family Ministries Coordinator: Carlotta Wiggins

Caregiver Coordinator: Lynn McElveen, Judy Davis & Martha Parker

Disaster Relief Coordinator: Brian Nolan

Lay Members of the Annual Conference: Rabon  & Pauline Scott 

Historian: Tommy Lett


BOARD OF TRUSTEES

Chairperson: Ellen Davis

Vice-Chairperson: Joey Edwards 

Secretary: TBE

Pastor: Nick Lyerly

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Joey Edwards

Thomas McElveen

Beth Klauber

Vic Meetze

Ellen Davis

David Edwards

Meg Henry

Pauline Scott

Jon Eichler

 

 

 

COMMITTEE OF FINANCE

Chairperson: Byron Beck 

 Vice-Chairperson: TBE

Financial Secretary: Amy Wahl 

Pastor: Nick Lyerly

Lay Leader: Meg Henry

Church Council Representative: Charles McElveen

Committee on Staff-Parish Relations Committee Representative: Rabon Scott

Church Treasurer: Jamie Craig

Representative of the Board of Trustees:

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Russ Cotton

Byron Beck

Vick Meetze

Jean Griffie

Michael Henry

Charles Bethea

Rus Sloan

Candy Shuler

Wellons Williams

 

 

 

COMMITTEE ON STAFF/PARISH RELATIONS

Chairperson: Ann Flynn 

 Vice-Chairperson: TBE

Secretary: TBE

Pastor: Nick Lyerly

Lay Leader: Meg Henry

Lay Members of Annual Conference: Rabon  & Pauline Scott

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Allen Strickland

Mike Jackson

Rabon Scott

Lynn Steinbar

Charles McElveen

Gwen Strickland

Anna Meetze

Tom Klauber

Ann Flynn


PARSONAGE COMMITTEE

Pastor and Spouse: Nick and Staci Lyerly

Staff-Parish Relations Committee Representatives: Anna Meetze, Allen Strickland, Tom Klauber

Board of Trustees Representatives: Pauline Scott and Joey Edwards

Lay Leader: Meg Henry

 

 

COMMITTEE OF LAY LEADERSHIP

(Formerly Committee on Nominations and Personnel) Chairperson: Nick Lyerly

Secretary: TBE

Lay Leader: Meg Henry

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Jimmy Britt

Martha Parker

Diane Edwards

Lynn McElveen

 

Lynn Atkinson

David Edwards

Mike Jackson

Kristi Craig

 

 

 

FOUNDATION BOARD OF DIRECTORS

Chairperson: Jimmy C Taylor 

Secretary-Treasurer: Ralph Atkinson

Board of Trustees Representative: Ellen Davis

Committee on Finance Chairperson: Byron Beck 

Pastor (Non-voting): Nick Lyerly 

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Jimmy C. Taylor

Lynn McElveen

Roy White

Ralph Atkinson

Byron Beck

M.B. Edwards

 

 

 

WORSHIP

Co-Chairpersons: Candy Shuler & Wellons Williams 

 

 

ALTAR GUILD MEMBERS

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Kristi Craig

Lynn Oldfield

Yvonne Sawyer

Linda Gasque

Yvonne Edwards

Chris Coleman


MISSIONS COMMITTEE

Pastor: Nick Lyerly

Chairperson: Maggie Beck

Epworth/Good News Ministry: Betty Anne Sloan

Outreach Chair/Operation Shoe Box Ministry: Maggie Beck 

Salkehatchie Representative: Paul DeMarco

 

 

SAFETY/DISASTER COMMITTEE

Disaster Coordinator: Brian Nolan 

Trustee Representative: Jon Eichler

 

 

 

CHILD CARE CENTER BOARD

Chairperson: Pauline Scott

 Vice Chairperson: Rosemary Suggs 

Staff-Parish Relations Committee Representative: TBE Board of Trustees Representative:

Pastor (Non-voting): Nick Lyerly

Child Care Center Administrator (Non-voting): 

 

Class of 2024

Class of 2025

Class of 2026

Lisa Campbell

Pauline Scott

Carlotta Wiggins

Pauline Edwards

Rosemary Suggs

Meg Henry

Yvonne Edwards

Susan Singletary

Debbie DeMarco

 

 

 

OTHER SERVANTS

Alternate Lay Members of the Annual Conference:

Sound / Video Coordinators: Sandy Eaddy, Chris Coleman, Jon Eichler, John Cameron,

John Jones, Sanjith Sunil Website Team: Sandy Eaddy

Landscape Committee: Ellen Davis  & Katharine Beeson